Ponad 40 wakacyjnych teorii fanów filmów

Twoja wakacyjna klasyka przerwana!

Wszyscy mamy swoje ulubione filmy świąteczne, jeśli chodzi o Boże Narodzenie, Halloween i inne świąteczne dni, na które czekamy w kalendarzu. Tak więc, chociaż nie chcemy zepsuć żadnych cennych tradycji, chcemy zdradzić kilka zadziwiających teorii fanów. Zastrzegamy, że są to jedynie pomysły, a nie twarde fakty. Ponadto nie jesteśmy odpowiedzialni za zrujnowanie jakichkolwiek przekonań z dzieciństwa. Dobra, a teraz chwyć popcorn, usiądź wygodnie i ciesz się rozrywką!

Zbuntowany syn

Chociaż film Rudolf czerwononosy z 1964 roku jest klasykiem w okresie okołoświątecznym, nie oznacza to, że nie obywa się bez sporej części podejrzeń. Jednym z dobrych przykładów może być to, jak wielu wierzy, że “elf” Hermy w rzeczywistości wcale nie jest elfem.

Zbuntowany syn

Zamiast tego ludzie mówią, że jest zbuntowanym synem Świętego Mikołaja i pani Claus. Z jakiego powodu ludzie mogą tak myśleć? Cóż, jak się okazuje, jest ich kilka, od podobieństw w budowie twarzy po to, dlaczego państwo Claus nazywają siebie “mamą i tatą”. Pozwolimy ci zdecydować w tej sprawie!

Nie jesteś prawdziwy

Jeśli film Jingle All the Way z 1996 roku jest twoim ulubionym filmem świątecznym, to z góry przepraszamy za miażdżenie wszelkich uprzedzeń. Pamiętaj, że dzielimy się tylko popularnymi teoriami, a nie uzasadnionymi faktami.

You’re Not Real

Mając to na uwadze, posłuchajcie następnego! Fani z całego świata zabrali się do Reddita, aby wyrazić swoje obawy, że postać Myrona nie istnieje, ale jest raczej wynikiem stresu Howarda. W końcu stres jest największym zabójcą, a on bardzo cierpi, próbując znaleźć lalkę.

Złe życzenie

Wiele młodszych pokoleń najprawdopodobniej nawet nie widziało filmu It’s a Wonderful Life z 1946 roku, więc postaramy się nie przesadzić na wypadek, gdybyś niedawno dodał go do swojej wakacyjnej listy obowiązkowych miejsc.

A Bad Wish

Fani zabrali się do Reddita, aby wyrazić swoje przekonanie, że życzenie Mary dotyczące domu Granville’ów przez przypadek skazało George’a na zagładę, a wszystko, co złe, dzieje się po drodze, jest spowodowane tym życzeniem. Wiemy, że jest to dość nietypowe, ale jakie są twoje ogólne przemyślenia?

Przesłanie o wojnie

Czy familijny film świąteczny może być reprezentatywny dla wojny? Cóż, według Redditors, film Christmas Vacation z 1989 roku ma za sobą cięższe przesłanie o weteranach wojny w Wietnamie.

Przesłanie o wojnie

Fani uważają, że kuzyn Eddie jest rzeczywiście pozbawionym praw weteranem, który jest wyśmiewany z powodu niepełnosprawności, którą poniósł podczas walki o życie w Wietnamie. Czy rzeczywiście może tak być? Niezależnie od tego, czy to prawda, czy nie, nawet myśl o tym sprawia, że jesteśmy smutni.

Czy to wszystko było snem?

Młody Macaulay Culkin zagrał główną rolę w oryginalnym filmie Home Alone z 1990 roku. Ci z was, którzy nie znają tego filmu, najprawdopodobniej żyją pod kamieniem. Ale dla tych z was, którzy go widzieli i nie wiedzą o szalonych teoriach, które za nim stoją, nie mamy nic przeciwko.

Czy to wszystko było snem?

W rzeczywistości właśnie po to tu jesteśmy, więc posłuchajcie tego kolejnego przekonania fanów! Większość wydarzeń w filmie nigdy się nie wydarzyła, ale była raczej wytworem wyobraźni Kevina. Po prostu pozwólmy temu zatonąć…

To samo, ale inaczej

Ta kolejna fanowska teoria przygląda się dwóm różnym filmom i znajduje jedno wielkie podobieństwo. Tych z was, którzy już drapią się po głowach, rozumiemy, ale dajcie nam najpierw szansę na wyjaśnienie!

Taki sam, ale inny

Według zapalonego Redditora, postać Burgermeister Meisterburger z filmu Santa Claus Is Comin’ to Town z 1970 roku to w rzeczywistości Heat Miser z filmu The Year Without a Santa Claus z 1974 roku. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie obok siebie, zanim zaczniesz komentować!

Percepcja zmienia wszystko

Film Love Actually jest ulubionym filmem świątecznym znanym z dramatu, romansu i gwiazdorskiej obsady. Ale co, jeśli postacie w filmie nie są tak wspaniałe, jak nam się wydaje?

Percepcja zmienia wszystko

Chociaż nikt nie może zaprzeczyć, jak przystojny jest Hugh Grant, fani mają ciekawe podejście do filmu – widzimy każdą postać oczami ukochanej osoby i dlatego uważamy, że są piękniejsi niż w rzeczywistości.

Czy to możliwe?

To już drugi raz, kiedy teoria zdecydowała, że postać z jednego filmu rzeczywiście występuje w innym. Według osób z Reddit, tytułowy bohater filmu Klaus z 2019 roku to ta sama osoba, co North z Rise of the Guardians z 2012 roku.

Czyżby?

Oprócz wyraźnej różnicy w akcentach, przyznajemy, że Klaus i North (zwany także Świętym Mikołajem) mają podobny wygląd. Czy to może być prawda, czy pozwalamy, by teorie spiskowe przejęły kontrolę?

Po prostu koszmar

Przygotuj się na kolejnego wszystkowiedzącego fana, który mocno wierzy w swoją teorię. Musimy również dodać, zanim to wyjaśnimy – pomysł ten opiera się tylko na jednej linii wypowiedzianej w filmie z 1974 roku Rok bez Świętego Mikołaja.

Po prostu koszmar

W pewnym momencie Mikołaj przełamuje czwartą ścianę, patrząc na publiczność i mówiąc: “Śniły mi się nieszczęśliwe rzeczy”. Ten dramatyczny moment sprawia, że nasz Redditor wierzy, że cały film jest tylko opowieścią o koszmarze, który miał Mikołaj.

Alive and Kicking

Jeśli jesteś fanem filmu Die Hard z 1988 roku, to ta następna teoria może cię nieco zmylić. Jeszcze raz przepraszamy, ale jesteśmy tutaj, aby opowiedzieć ci o szalonych pomysłach. Twoim zadaniem jest zdecydować, czy w nie wierzysz!

Alive and Kicking

Niektórzy fani świątecznego filmu uważają, że grana przez Alana Rickmana postać Hansa Grubera nigdy nie sądziła, że wszyscy jego ludzie pozostaną żywi. Dla nas największą czerwoną flagą, która daje temu wiarę, jest to, dlaczego Hands nigdy nie dostał wystarczająco dużego pojazdu dla wszystkich…

Złamanie kodu

Wiemy, że zaczynamy brzmieć jak spiskowcy, ale ten kolejny dotyczący filmów Tima Burtona ma wiele sensu. A ponieważ główni bohaterowie jego oryginalnych filmów mają wspólne podobieństwa, czy to możliwe, że są tą samą osobą na różnych etapach?

Cracking the Code

Od Victora w Frankenweenie do Victora w Corpse Bride i wreszcie do Jacka Skellingtona w filmie The Nightmare Before Christmas z 1993 roku. Nie można zaprzeczyć, że niektóre imiona i rysy twarzy pasują do siebie. Woah, po prostu mamy dreszcze!

Czy Gus faktycznie jest dobry?

Ponieważ film Home Alone z 1990 roku jest takim klasykiem, ma sens, że będzie więcej niż jedna teoria na temat postaci, która sprawi, że będziesz drapać się po głowie z zakłopotania. I chociaż postać Johna Candy’ego, Gus, odgrywa niewielką rolę, oskarżenie jest raczej kolosalne.

Is Gus Actually Good?

Teoretycy na Reddicie twierdzą, że Gus Polinksi jest w rzeczywistości diabłem, który pragnie duszy postaci Catherine O’Hara, Kate McCallister. Co to ma być!

.

Nie to, co się wydaje

Wspomnieliśmy już o Świętym Mikołaju z 1994 roku, ponieważ jest to świetna komedia rodzinna i pierwsza z serii. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy się z tym zgadzają. Pozostawmy to Redditowi lub Twitterowi, aby ujawnić brzydką prawdę.

Nie to, co się wydaje

Cóż, niekoniecznie jest to prawda, ale zdecydowanie brzydka rewelacja – według tego plakatu na Twitterze Święty Mikołaj nie jest filmem przyjaznym rodzinie, ale raczej brutalnym horrorem. Co o tym sądzicie? Kręcimy głowami…

Wolno kraść

Wieloletni fani świątecznego filmu z 1966 roku, Jak Grinch ukradł Święta, mają własną dziwną teorię. Powodem, dla którego uważamy ją za “dziwną” jest to, że w zasadzie mówi ona, że Święty Mikołaj dał komuś zielone światło do kradzieży.

Wolno kraść

Tak, dobrze słyszeliście! Popularna teoria głosi, że Święty Mikołaj pozwolił Grinchowi ukraść Boże Narodzenie, ponieważ był to jedyny sposób, aby poprowadzić go ścieżką odkupienia. Nasze młodsze ja nie chce w to wierzyć, ale coś w tym ma sens.

Nie dla osób o słabym sercu

Od czasu premiery w 2004 roku, Ekspres polarny stał się jednym z najbardziej lubianych filmów świątecznych. Choć jest to klasyk, jest on również znany jako głębszy i bardziej skomplikowany wybór niż inne lekkie filmy.

Not for the Faint-Hearted

Z tego powodu w mediach społecznościowych pojawiły się teorie spiskowe dotyczące bohaterów filmu. Przykłady obejmują ludzi myślących, że dyrygent jest w rzeczywistości głównym bohaterem, gdy się starzeje – a teraz @Lizzyhilland wierzy, że bezdomny duch jest w rzeczywistości bratem dyrygenta.

Za nosem

Ponownie odwiedzamy klasyczny Rudolf czerwononosy z 1964 roku i tym razem wszystkie oczy skierowane są na Rudolfa. Ten słodki jelonek znany jest ze swojego charakterystycznego nosa, który według fanów przypomina szkarłatne A. Ta myśl zdecydowanie komplikuje nasze uprzedzenia.

Za nosem

Czy Rudolph może być nieślubnym dzieckiem Donnera? Czy ma to jakieś znaczenie? Czy fani filmu są po prostu znudzeni i wymyślają pomysły z powietrza? Pozwolimy ci zdecydować, co ma sens. Pamiętaj, że naszym zadaniem jest tylko informowanie, a reszta zależy od Ciebie!

Wszyscy dorośli

Po prostu nie możemy oderwać się od Home Alone i wszystkich jego fanowskich teorii. Ta kolejna mówi, że Kevin z filmu świątecznego dorasta, by stać się Jigsawem z filmów Saw.

All Grown Up

Chociaż oba filmy nie mogłyby się bardziej różnić gatunkowo i fabularnie, musimy przyznać, że te dwie postacie są do siebie podobne. Nawet jeśli nie wierzymy w tę konkretną teorię, damy @netw3rk piątkę za wysiłek.

Here We Go Again

Mimo że Święty Mikołaj z 1994 roku jest dla nas niczym innym jak radosnym, wydaje się, że istnieje wiele szumu wokół podstawowego znaczenia tego filmu. Wcześniej wspomnieliśmy, że jeden z fanów uważał go za horror, a to wyjaśnia dlaczego.

Here We Go Again

Czy biegun północny może być pełen kanibali? Według źródła, swobodna reakcja elfów na śmierć oryginalnego Świętego Mikołaja i rozmiar ich kuchennego piekarnika na to pozwalają. Jakie są nasze przemyślenia? Zaczynamy teraz na nowo myśleć o lekkich filmach…

Do przyszłości

Film z 2000 roku, Jak Grinch ukradł święta, na zawsze pozostanie w naszych sercach – od genialnej gry Jima Careya jako Grincha po urocze stroje i fryzury Taylor Momsen. Trudno nam więc uwierzyć w niektóre z teorii fanów.

To the Future

Ta następna nie ma dla nas większego sensu, ale i tak jest. Najwyraźniej Whoville to tak naprawdę kraina przyszłości, która pokazuje nam, jak wyglądałby świat, gdyby pewne wydarzenia historyczne miały miejsce. Pójdziemy dalej i wyrzucimy tę teorię do kosza!

Niech spadnie śnieg

Specjalny program telewizyjny Bałwanek Mróz z 1969 roku jest wciąż uwielbiany i wciąż się o nim mówi. W rzeczywistości, tak bardzo, że kanał YouTube @ChannelFrederator nazywa postać, która nie jest szczęśliwa i radosna.

Let the Snow Fall

Według źródła jest on “w rzeczywistości skorumpowanym, bezdusznym demonem, stworzonym przez grupę wątpliwie moralnych dzieciaków”. Choć trudno nam tak myśleć o naszym cennym Frosty, niektórzy rzeczywiście tak uważają. Być może fałszywe wiadomości?

He Came Back

W 2019 roku Emilia Clarke i Henry Golding wystąpili w komedii romantycznej Last Christmas na Netflix. Z tak uroczą obsadą, jakie negatywne komentarze mogliby mieć fani? Cóż, jak się okazuje, całkiem sporo!

He Came Back

Ale zanim zaczniesz wierzyć w niektóre z tych przesadzonych teorii, reżyser filmu Paul Feig wydał oświadczenie, aby zaprzeczyć wszystkim szalonym spiskom, że ten świąteczny film nie jest niczym innym jak wesołym. Sprawa zamknięta!

Ten sam wszechświat

Kroniki świąteczne to kolejna seria filmowa, którą koniecznie trzeba zobaczyć na Netflix. Kurt Russell gra Świętego Mikołaja, a jego prawdziwa partnerka, Goldie Hawn, gra jego ekranową żonę, Panią Mikołajową. Jakie skandaliczne rzeczy można by powiedzieć?

Ten sam wszechświat

Fani szybko zaczęli rysować podobieństwa między postacią Russella w Kronikach świątecznych a starszą postacią, którą zagrał w filmie science fiction The Thing. Czy te dwa filmy mogą być ze sobą powiązane? Znowu drapiemy się po głowach!

Zawieranie umów z diabłem

Jeśli nie znałeś klasycznego filmu świątecznego Home Alone przed przeczytaniem tej listy, to teraz na pewno znasz. Mamy też dla was kolejną fanowską teorię, która nawiązuje do wcześniej wspomnianej.

Making Deals With the Devil

Dla przypomnienia, wcześniej wspomnieliśmy, że postać Johna Candy’ego, Gus, jest diabłem, a mama Kevina przyznaje, że sprzedała duszę diabłu. Cóż, wiesz do czego zmierzamy. Ale prawdę mówiąc, nie ma prawdziwego dowodu na żadną z tych teorii!

Hej, sąsiedzie!

Komedia familijna Christmas With the Kranks z 2004 roku to kolejny obowiązkowy punkt dnia filmowego. I miejmy nadzieję, że widziałeś już Home Alone , ponieważ po raz kolejny pojawia się wśród teorii fanów filmów świątecznych.

Hej, Sąsiedzie!

Tym razem ludzie twierdzą, że Krankowie i McCallisterowie są sąsiadami. Być może hollywoodzkie plany zdjęciowe znajdowały się blisko siebie, ponieważ nie sądzimy, aby którykolwiek z filmów był kręcony w prawdziwych domach. Jesteśmy jednak otwarci na sugestie w tej sprawie!

Sekretna historia miłosna

Istnieje tak wiele dramatycznych teorii fanów, jeśli chodzi o Love Actually, więc przygotuj się na następną. Według źródła na Buzzfeed, postać Liama Neesona, Daniel, jest w rzeczywistości zakochany w swojej najlepszej przyjaciółce, Karen, którą gra Emma Thompson.

Secret Love Story

I tu jest klucz do sukcesu – Karen jest mężatką! Być może dlatego Daniel ukrywa swoje prawdziwe uczucia? W przeciwnym razie bardzo prawdopodobne jest to, że nic z tego nie jest prawdą, a Daniel jest naprawdę zakochany w postaci Claudii Schiffer, Carol.

Spotkanie w niebie

The Holiday jest naszym ulubionym filmem wszech czasów, więc jesteśmy bardzo wrażliwi na te szalone teorie fanów. Ale show musi trwać i zgodnie z obietnicą, oto kolejna z nich. Być może obie odtwórczynie głównych ról (Cameron Diaz i Kate Winslet) zmarły na początku filmu.

Spotkanie w niebie

Następnie reszta rozwijającej się fabuły byłaby po prostu tym, co chcieliby, aby im się przydarzyło, gdyby sprawy potoczyły się po ich myśli. Naszym zdaniem ta banalna i pesymistyczna teoria należy do kosza. Z drugiej strony, przyznajemy, że jesteśmy nieco stronniczy w tej kwestii.

Biedny Kevin

Po prostu nie możemy uciec od fanowskich teorii, jeśli chodzi o Home Alone. Sądząc po ilości internetowych dyskusji na temat tego filmu, musi to być najpopularniejszy film świąteczny. A teraz przygotuj się na następny!

Biedny Kevin

Najwyraźniej wujek Frank nie jest dobrym członkiem rodziny, ponieważ fani uważają, że obrał za cel własnego siostrzeńca po tym, jak odkrył obciążające go informacje. Czy Frank naprawdę chciał pozbyć się Kevina? To z pewnością nam się nie podoba!

Mroczny cień

Mamy kolejną mroczną teorię na temat komedii familijnej Jingle All the Way. Pamiętacie, jak mówiliśmy, że listonosz Myron jest wytworem wyobraźni Howarda? Cóż, ta kolejna teoria idzie o krok dalej. Według tego sceptycznego fana, Myron jest w rzeczywistości pacjentem psychiatrycznym, który uciekł z azylu.

Mroczny cień

Jednym z jej powodów, dla których uważa, że nie jest on pracującym listonoszem, jest to, że wszędzie nosi swoją torbę roboczą, ale nigdy nie dostarcza poczty… Pozwolimy ci przejąć inicjatywę w tej sprawie!

Podróż w czasie

Naszymi ulubionymi teoriami fanowskimi są zawsze te, w których widzowie uważają, że filmy są ze sobą powiązane. Sprawia to, że czujemy, że cała akcja i dramat, których jesteśmy świadkami na ekranie, mogą mieć za sobą jakąś prawdę.

Podróże w czasie

Na przykład, ta popularna teoria mówi, że młody konduktor z The Polar Express jest synem Marty’ego McFly’a z Back to the Future. Czy to możliwe? Cóż, wszystko może się zdarzyć, jeśli wierzysz w magię, a oba te filmy są dość magiczne.

Matka Najdroższa

Tylko dlatego, że aktorka gra podobną rolę w dwóch lub więcej filmach, nie oznacza, że filmy są ze sobą powiązane – ale to nie powstrzymuje fanów przed spekulacjami. Kolejna teoria dotyczy macochy Buddy’ego w Elfie, która gra również mamę Ferrella w Step Brothers..

Matka Najdroższa

Chociaż uwielbiamy aktorkę Mary Steenburgen, fakt, że ona i Will pracowali razem w dwóch filmach, nie wystarczy, abyśmy uwierzyli, że te dwa filmy są kontynuacją siebie nawzajem… prawda?

Kłopotliwe miasto

Pojawiło się wiele spekulacji na temat tego, o czym tak naprawdę jest How the Grinch Stole Christmas. Czy Whoville to postapokaliptyczny świat? A może to kraina, w której dochodzi do kanibalizmu? A może tak naprawdę chodzi o PTSD? Na razie skupimy się na tej ostatniej teorii.

Kłopotliwe miasto

Czy ten pozornie przyjazny rodzinie film może być głębokim spojrzeniem na tak trudne zaburzenie? Być może wcale nie jesteśmy dobrymi widzami filmowymi, ponieważ nigdy nie analizujemy głębszych znaczeń w danym momencie.

Co tu jest grane?

Adaptacja Dziadka do orzechów Disneya przekształciła się w film fantasy Dziadek do orzechów i cztery królestwa. Podczas gdy wszyscy fani zgodzili się, że film był świątecznym obowiązkiem, pojawiły się spekulacje na temat tego, jak naprawdę odnosił się do oryginalnej historii.

Co tu jest grane?

Wygląda na to, że Disney zdecydował się opowiedzieć kolejną wersję, co doprowadziło tego konkretnego fana do własnych wniosków. Głęboko wierzy, że Maria poślubiła Dziadka do Orzechów, a dzieci są w rzeczywistości władcami krainy.

Morał tej historii

Kiedy włączamy film Willa Ferrella Elf, wszyscy przygotowujemy się na wesołą rodzinną komedię. Widzicie, co zrobiliśmy? Wesołych Świąt! Ale zanim zbytnio cię rozproszymy, musimy powiedzieć ci o teorii fanów, która może cię zaskoczyć.

Morał tej historii

Są tacy, którzy twierdzą, że świąteczny film nie jest tak zabawny, jak się wydaje, ale raczej wielką alegorią utraty wiary i chrześcijaństwa. Czy może to być głębszy film niż to, co widać na pierwszy rzut oka, czy też ludzie wyprzedzają samych siebie? Pozwolimy ci zdecydować!

Nie faktyczne dowody

Teoria jest tak naprawdę pomysłem używanym do wyjaśnienia pewnej sytuacji. Teoria nie jest również wystarczającym dowodem, ponieważ nie jest faktem. Tak więc, technicznie rzecz biorąc, po prostu dzielimy się z wami kilkoma szalonymi pomysłami, które działają na wyobraźnię.

Nie faktyczne dowody

Ten następny jest szczególnie głupi, więc staraj się nie brać go nawet na poważnie. I tylko dlatego, że ktoś mówi “w rzeczywistości”, nie oznacza, że jest w tym jakaś prawda.

Wakacje, których nigdy nie było

National Lampoon’s Christmas Vacation ukazał się w 1989 roku i rodziny na całym świecie uzależniły się od tego filmu komediowego – tak bardzo, że sequel zatytułowany Vegas Vacation został wydany w 1997 roku. Co może być w tym złego?

The Vacation That Never Happened

Cóż, niestety fani zawsze patrzą na złowrogą stronę, a ponieważ wiek dzieci nie zgadzał się między dwoma filmami, dało im to wystarczający powód do wątpliwości. Czy Griswoldowie mogli przez to zginąć? Przykro mi, ale nie!

Król powrócił

Kiedy fanowska teoria dotyczy “Króla Rock and Rolla”, wszyscy słuchamy. Ta następna może być nawet naszą ulubioną teorią wszech czasów, ponieważ opiera się na teorii spiskowej, że Elvis nie umarł.

The King Is Back

Chociaż istnieją pewne podobieństwa twarzy między tym statystą filmowym w Home Alone a zmarłą gwiazdą, będziemy musieli ponownie być policją prawdy i możemy tę teorię. Nie chcemy rozsiewać fałszywych nadziei!

Przereklamowana praca

Kto by pomyślał, że praca Świętego Mikołaja jest przereklamowana i warta zainscenizowania śmierci, aby się z niej wydostać? Cóż, ten fan teoretyk z pewnością tak.

Przereklamowana robota

Według nich jedynym powodem, dla którego postać Tima Allena, Scott, może zagrać Ojca Bożego Narodzenia w Świętym Mikołaju, jest to, że oryginał otrzymał pomoc od swoich elfów, aby sfingować własną śmierć. Dlaczego miałby to zrobić? Być może życie na emeryturze na plaży brzmiało dla niego bardziej pociągająco…

Poszukiwanie złota

Podczas gdy my uważaliśmy The Holiday za typową komedię romantyczną, fani online błagają, by było inaczej. Mamy dla was kolejną, dość niecodzienną teorię. Teraz, zamiast tego, że główne bohaterki są martwe przez cały czas, jedna z nich faktycznie knuje, by zabić drugą.

Gold Digging

Mówiąc dokładniej, postacie Kate Winslet i Jude’a Law są rodzeństwem w filmie, więc zgodnie z tą teorią są zabójcami, którzy ścigają postać Cameron Diaz za jej bogactwo. Zdecydowanie wolimy wersję filmową, w której chodzi o miłość i złamane serce!

Anioł i Diabeł

W tym momencie odkrycie, że filmy, o których myśleliśmy, że dotyczą lekkich tematów, w rzeczywistości nie są już zaskakujące. Tak więc, dzięki świątecznej komedii Love Actually z 2003 roku, staramy się zaakceptować fakt, że nic nie jest tym, czym się wydaje.

Anioł i Diabeł

Czy to możliwe, że Mia jest reinkarnowanym diabłem, a Rufus czystym aniołem? Z pewnością nikt nie jest tak naprawdę zły lub dobry? Cóż, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego fani trzymają się tego przekonania. Nie denerwujemy się już tymi teoriami!

Kontrowersje w rodzinie królewskiej

The Princess Switch to amerykańska seria świątecznych komedii romantycznych z udziałem zawsze uroczej Vanessy Hudgens. Z kolei A Christmas Prince to podobny film, który również można znaleźć w serwisie Netflix.

Kontrowersje w rodzinie królewskiej

Ponieważ główne postacie z tego drugiego filmu pojawiają się w pierwszym, fani z całego świata zaczynają zagłębiać się w tę kwestię. Oto kolejny spisek rodziny królewskiej, ale tym razem chodzi o rodzinę Aldovian.

Widzimy się

Holidate to uroczy świąteczny rom-com, który ukazał się w 2020 roku. W rolach głównych Emma Roberts i Luke Bracey, duet naprawdę skradł nasze serca. I chociaż ta kolejna fanka przyznaje, że film jej się podobał, zwraca uwagę na pewne kontrowersje, które wybuchły w Internecie.

We See You

Podczas sceny w alejce z mrożonkami postać Emmy nawiązuje do przystojnego aktora Ryana Goslinga, który według wszystkich pojawił się w filmie. Jednak od tego czasu aktor Chad Zigmund przyznał, że jest podobizną, która pojawiła się w filmie.

Die Alone?

Wiemy, że nasz nagłówek “Die Alone” brzmi złowieszczo, ale tak naprawdę to tylko połączenie świątecznych filmów Die Hard i Home Alone. A powodem, dla którego zdecydowaliśmy się połączyć te dwa bardzo różne filmy, jest kolejna szalona teoria fanów.

Die Alone?

Czy to możliwe, że te dwa filmy istnieją w tym samym wszechświecie? Jasne, istnieje niewielka możliwość, ale prawda jest taka, że szanse są nikłe. Przepraszamy, jeśli miażdżymy twoje marzenia, ale po prostu nie kupujemy tego! Przepraszamy, nie przepraszamy!

Niedozwolone przez prawo

Wszyscy znamy i kochamy główną rolę Tima Allena w filmie Święty Mikołaj z 1994 roku. Jednak wielu z nas może nie wiedzieć, że wielu fanów ma własną teorię dotyczącą elfów. Spoiler – Mikołajowi przytrafia się coś złego.

Niedozwolone przez prawo

Widzowie byli oburzeni brakiem emocji, jakie okazywały elfy, gdy zmarł były Święty Mikołaj. Czy nie był kochany? Czy nie był tak miły, jak go znamy? Zgodnie z popularną notatką, nie pokazali, że bardzo im zależy, ponieważ prawo Bieguna Północnego na to nie pozwala.

Not Your Buddy

Postać Buddy’ego Willa Ferrella w komedii Elf z 2003 roku sprawia wrażenie bardzo sympatycznej i szczęśliwej duszy. Jednak nie wszyscy zgadzają się z tą perspektywą. Według niektórych Redditorów jest on daleki od wizerunku grzecznego chłopca.

Not Your Buddy

Plakat tutaj porównał go do “podglądacza”, co zasadniczo oznacza, że lubi potajemnie obserwować ludzi. Teoria ta powstała w wyniku kultowej sceny pod prysznicem, w której Buddy przerywa postaci Zooey Deschanel, gdy ta bierze prysznic.

35+ Details of Disney Cartoons That Make Us Look at Them Differently

35+ Details of Disney Cartoons That Make Us Look at Them Differently

There is no denying that Disney’s animated movies are some of the most iconic stories ever told on the big screen. It seems like every myth and fable has been transformed into an animated feature full of color, magic, and wonder. But there are tons of little details that you might have missed from these unforgettable movies. From the old classics to the latest Pixar flicks, here are some of the coolest details about Disney animated features that will make you look at them differently.

Pinocchio’s Nose Only Grew Once!

When you think of Pinocchio, one of the first things that comes to mind is the fact that his nose grows whenever he lies. You might think that he was paying for his white lies throughout the movie.

Pinocchio’s Nose Only Grew Once!

And yet, his nose only grows once in the entire flick! This is when he lied about meeting “two big monsters with big green eyes” on his way to school. We guess this is to show that he grew as the protagonist of the story.

101 Dalmatians Has So Many Black Spots

Have you ever wondered how many black spots in total can be seen through the film 101 Dalmatians? Consider that the dogs can pretty much be seen from start to finish, it must be a pretty high number.

101 Dalmatians Has So Many Black Spots

It turns out that a staggering 6,469,952 black spots can be seen in the entire movie. We are not sure who exactly counted every spot from frame to frame. But the fact that Perdita has 68 spots, Pongo has 72 spots and the puppies each have 32 probably helps.

Rapunzel Is the Only Princess With Green Eyes

When you think of all of the princesses that the world of Disney has to offer, they all seem to have qualities that make them unique from each other. While Rapunzel certainly can separate herself from the rest of the pack for various reasons, there is one feature that is unique to her and no one else.

Rapunzel Is the Only Princess With Green Eyes

The rest of the Disney princesses tend to have either brown or blue eyes, while the Tangled heroine is the only one who has green ones!

Tiana Is the Only Disney Princess With a Real Job

The fact that Tiana from The Princess and the Frog was the first African-American princess in Disney history is interesting enough as it stands. However, there are plenty of other fascinating little tidbits surrounding this movie.

Tiana Is the Only Disney Princess With a Real Job

If you think of most of Disney’s heroines, you will notice that they are usually either princesses or unemployed nobodies. Tiana is pretty much the only one who had a real job – a waitress aspiring to be a chef.

Tom Cruise Inspired Aladdin?

You might look at certain Disney characters and think to yourself, “wow, that character sure does look familiar. Where have I seen them before?” The reason for this is that Disney will often model their characters on famous people that they believe have star power.

Tom Cruise Inspired Aladdin?

Take Aladdin, for example. The fact that he is a short daredevil who loves to do his own stunts around the city of Agrabah is because the character was modeled after Tom Cruise.

Frozen’s Hans Can Be Seen in Big Hero 6

There are plenty of easter eggs to be found throughout the Disney movies, especially in the more recent ones. The Mouse’s flicks tend to be a lot more self-referential these days, often using callbacks to previous movies or dropping little nuggets to hint that all of these films are based in the same universe.

Frozen’s Hans Can Be Seen in Big Hero 6

Take Big Hero 6, for example. In a brief scene, a “wanted” image showing Hans from Frozen can be seen in the background.

WALL-E Was Named After Walt Disney

Not that many Disney movies explicitly call back to the guy who started it all – Walt Disney. Then there is WALL-E. This adorable little robot is the protagonist of the movie of the same name.

WALL-E Was Named After Walt Disney

And seeing that Disney’s full name was Walter Elias Disney, it is pretty clear where the inspiration for the name “WALL-E” came from. It’s a neat little reference but something that most people probably overlooked when watching the movie for the first time.

Maui Is Based on The Rock’s Grandfather

It seems like Dwayne Johnson had an even greater creative input on his role in Moana than people originally thought. The blockbuster actor managed to get the producers to base his character Maui’s looks on that of his late grandfather.

Maui Is Based on The Rock’s Grandfather

Peter Maivia was a talented Samoan wrestler. Along with Dwayne’s father, Rocky Johnson, Maivia helped The Rock become a WWE superstar, which ultimately paved the way for his acting career.

Mickey Mouse’s Head Is Seen a Lot in the Emperor’s New Groove

It makes sense that the character who started it all for Disney, Mickey Mouse, would get some worthy mentions in future movies – whether it be a cameo here and there or a subtle reference.

Mickey Mouse’s Head Is Seen a Lot in The Emperor’s New Groove

In The Emperor’s New Groove though, the shape of Mickey’s head is visible in various situations. It can be found in the food on Kuzco’s plates, on Yzma’s earrings and even in some bushes.

The Apple Car in Cars

Naturally, the Disney/Pixar movie Cars is full of well, you guessed it, cars! A wide variety of awesome racecars of different shapes and colors are shown throughout the movie, and they all have wild personalities.

The Apple Car in Cars

But blink and you’ll miss a white racing car, which features the iconic Apple logo, as well as the number “84” (the year that Apple’s first computer was released). At the time, Steve Jobs was the largest shareholder of Disney – so it makes sense.

Hercules Wears Scar’s Pelt

It is well established by now that Disney movies are generally quite self-referential, meaning that they will often give cheeky nods to other Disney films. Though some of those callbacks are more blatant than others.

Hercules Wears Scar’s Pelt

Take Hercules, for example, which sees the titular character wearing the pelt of Scar, the villain from The Lion King. It is implied that Scar was the victim of trophy hunting. Surely not even he deserves that kind of treatment, right?

Walt Disney’s Favorite Animation Is in Cinderella

It’s always fascinating to hear what Walt Disney thought about the movies he oversaw during his lifetime. In an interview, the man who started it all claimed that his favorite animation out of all of his movies was the dress transformation in Cinderella – and we can understand why.

Walt Disney’s Favorite Animation Is in Cinderella

Since his passing though in 1966, Disney has released an incredible number of movies and the animation has only gone from strength to strength. Walt would be very proud.

Merida’s Hair Is Very Long

It might not be the most iconic Disney movie of all time, but Brave is just as good as the rest of the bunch for its great characters and dazzling visual storytelling. At the center of the movie is the young heroine Merida, who is blessed with wild, curly, red hair.

Merida’s Hair Is Very Long

Apparently, though, her hair would be even longer if she straightened it. According to experts, Merida’s hair, if straightened, would be at least four feet long.

First Pregnant Woman in a Disney Film

Though she plays only a supporting role in the 2000 animated film, The Emperor’s New Groove, Chicha made Disney history as the first pregnant character to appear in one of the studio’s films.

First Pregnant Woman in a Disney Film

Disney films are notorious for their often negative or sad portrayals of mothers. In many animated films, the character of the mother is usually killed off in the beginning or turned into a villain. Chicha’s continuous appearance in the film marked a noticeable change in how Disney portrays women.

This Voice Actor Was Really Dedicated

It’s no secret that animated movies rely heavily on their voice actors to bring the cartoon characters to life. What might be less known is how far a production will go to withdraw a certain sound from its actors.

This Voice Actor Was Really Dedicated

That’s what happened when the production team wanted to make Simba sound more breathless when Nala tackles him to the ground after they meet again. They accomplished this by hitting Simba’s voice actor across the back! Impressive!

Staying True to the Source

Hercules has often been criticized as a massive deviation from the Greek myths that it’s meant to be based on. That’s certainly true for the majority of the film. However, the production did try to stay true to the source material in some places.

Staying True to the Source

A notable of that is when Hercules saves Megara from the scary river monster, Nessos. That is, in fact, how Hercules saves his second wife, Deianira, in the myth. Seeing as Megara basically represents all four of Herc’s wives in the original story, we think that’s close enough to the source.

Mini Maui Tattoo

In the film Moana, the daughter of a Polynesian village chief comes across a demigod named Maui. In addition to carrying a magical fish hook that allows him to change form, Maui is covered in tattoos describing his supernatural achievements.

Mini Maui Tattoo

One of his tattoos is of himself and serves as an animated form of his conscience. Animator Mark Henn designed the tattoo to not only serve as Maui’s friend but also the voice of reason and good when Maui is in a difficult situation.

An Unconvincing “Tarzan Yell”

Actors starring in a film version of Tarzan should expect that at some point, they will be asked to record a “Tarzan Yell”. This distinctive and loud yell is actually a registered trademark by the company that manages the estate of Edgar Rice Burroughs, author and creator of the Tarzan character.

An Unconvincing “Tarzan Yell”

Unfortunately for Tarzan actor Tony Goldwyn, he was simply unable to create a convincing enough jungle call. Filmmakers ended up using the voice of Brian Blessed, who played the film’s villain, for the film’s signature sound.

The Spaghetti Scene Almost Didn’t Happen

It’s hard to imagine The Lady and the Tramp without the famous spaghetti-eating scene. The film, which tells the story of two very different dogs falling in love, remains a fan favorite.

The Spaghetti Scene Almost Didn’t Happen

The film’s most adorable, and often parodied scene, involves the dogs sharing a bowl of pasta. Apparently, Walt Disney didn’t approve of this canine carb-laden meal and cut it from the film’s storyboards. He assumed that the scene would be too messy-looking. Thankfully, the film’s directing animator, Frank Thomas, reworked the scene into the now-iconic cinematic moment.

The Spice Girls Were Almost the Muses

From the beginning of the 1997 animated Disney film Hercules, the five muses help set the stage for the film’s events. These five women, based on the various goddesses of Greek mythology, provide much of the film’s music.

The Spice Girls Were Almost the Muses

The film’s composer, Alan Menken, originally wanted the Spice Girls to perform as the muses for one of the movie’s most popular songs, “I Won’t Say”. The British girl group apparently declined to lend their voices due to scheduling conflicts. Ultimately, the film’s composers ended up using more gospel-influenced music rather than pop music.

Ursula Was Originally Ariel’s Aunt

One of Disney’s most popular villains is the sea witch Ursula in the 1989 animated film, The Little Mermaid. In the film, Ursula offers Ariel a way to turn into a human in order to fall in love with Prince Eric.

Ursula Was Originally Ariel’s Aunt

Ursula was initially supposed to be King Triton’s sister, making her Ariel’s aunt. While the idea of her being a fallen member of the mermaid royal family was eventually scrapped, the film references their relationship when Ursula explains how she used to live in Triton’s palace but was banished.

Gaston’s Final Scene Was Way Darker

Between his dismissal of Belle’s love for books, to his general cocky attitude, it’s no surprise that Gaston is one of Disney’s least-liked characters. In the original climactic battle scene, Gaston screams “Time to die!” as he fatally stabs the Beast.

Gaston’s Final Scene Was Way Darker

The scene was later turned into, “Belle is mine!” in the final version of the film. Some believe that the original line was too dark and violent, while others believe that the final version fits better into the storyline of the two characters fighting for Belle’s affection.

The Pop Star Behind Dr. Facilier’s Look

One of the newest villains to join the Disney family is the character of Dr. Facilier from the film The Princess and the Frog. In the film, Dr. Facilier plays a witch doctor from New Orleans who dabbles in voodoo and other dark arts.

The Pop Star Behind Dr. Facilier’s Look

The inspiration for the villain actually came from the King of Pop, Michael Jackson. Animator Bruce W. Smith incorporated many of the pop star’s moves and mannerisms into the character. Smith used Jackson’s thin figure and costumes as inspiration for the smooth-talking villain.

Ariel Was Modeled After Alyssa Milano!

It’s always a mystery as to how Disney’s creators envision the appearance of their iconic characters. When it comes to the main character of The Little Mermaid, Disney had a pretty random choice of who they wanted to model Ariel on.

Ariel Was Modeled After Alyssa Milano!

That’s right, even though she isn’t a red-head, ’80s child star Alyssa Milano was the talk of the town around the time the movie was being made and the studio wanted to base Ariel on both her looks and her character traits!

Simba Roars Like a Tiger, Not a Lion

It might seem like a strange fact to include on this list but it is fascinating, nonetheless. When using sound effects for the animal sounds in The Lion King, grown Simba’s roar at the end of the movie wasn’t actually that of a lion.

Simba Roars Like a Tiger, Not a Lion

It turns out that Disney used a tiger’s roar instead. Despite what the MGM lion might suggest, a typical lion’s roar is considered to be a bit too quiet.

Dumbo Is the Shortest Disney Movie

Truth be told, most of Disney’s animated features are not that long. After all, can you really expect your kid to sit through a three-hour-long movie? And yet, Dumbo takes things to another level.

Dumbo Is the Shortest Disney Movie

Clocking in at just over an hour, Dumbo has a 64-minute runtime, which is crazy. Walt Disney was advised by executives to make the movie longer, but he responded by saying, “You can stretch a story just so far and after that, it won’t hold together.”

Sleeping Beauty Only Had 18 Lines

OK, we probably need to be a little bit more specific. There are more than 18 lines in the classic Disney flick Sleeping Beauty. However, the main character, Aurora, is the one who only had 18 lines in the entire movie.

Sleeping Beauty Only Had 18 Lines

We knew that she didn’t say that much but that is kind of crazy! Apparently, Aurora has the second-lowest number of lines in any Disney movie. Dumbo is number one. To be fair though, he is a baby elephant.

The Beast Is a Mix of Many Animals

As a kid, you might not have taken into consideration what kind of animal the titular Beast from Beauty and the Beast actually is. At face value, you might assume that he’s some kind of unique feline creature.

The Beast Is a Mix of Many Animals

However, it turns out that the fierce character’s appearance is an amalgamation of many different animals. This image shows exactly which animal each of the Beast’s physical features is inspired by. To confirm though, he does have a lion’s mane.

The Shining Connection in Toy Story

Some movie callbacks are more random than others and one of the best examples of this can be found in Toy Story, of all movies. During the part of the film when Woody is in Sid’s home, the creepy kid’s hallway carpet is very reminiscent of the carpet in the hotel from the classic movie The Shining.

The Shining Connection in Toy Story

In fact, production designer Ralph Eggleston loved the Stanley Kubrick flick so much that it was his way of paying homage.

The Jungle Book Vultures Were Based on the Beatles

There are plenty of times throughout Disney’s history that you will look at a character in their movies and think to yourself, “Hmmm, that character sure looks familiar.” That is because Disney has a tendency to base certain characters on real-life people.

The Jungle Book Vultures Were Based on The Beatles

Take the vultures from The Jungle Book. It is clear that they are based on The Beatles. In fact, Disney wanted the Liverpool band to actually voice the four birds, but John Lennon refused to star in an animated feature at the time.

Tarzan Has a Cute Mulan Reference

Here is a neat little example of one Disney movie subtly referencing another. There is no denying that only the most attentive of viewers would notice this little easter egg in the movie Tarzan.

Tarzan Has a Cute Mulan Reference

During this scene, where the professor gets a little close to the gorillas, a stuffed toy falls out of his bag and can be seen from above. It’s actually supposed to look exactly like Little Brother, the dog from Mulan.

Eeyore & Optimus Prime Are the “Same”

It’s amazing how diverse voice actors can be when it comes to what characters they portray and Disney is full of classic examples. One of the most unique contrasts between characters has to be from the amazing voice actor Peter Cullen.

Eeyore & Optimus Prime Are the “Same”

The seasoned star lent his voice to the iconic character of Eeyore the donkey in the Winnie the Pooh animated series. However, he was also Optimus Prime in the Transformers film franchise.

Remy “Foreshadows” Dug the Dog From Up

It’s not just past movies that Disney movies will refer to. There have also been cases where their recent flicks will have easter eggs hinting at what’s to come in the future. A great example came in Ratatouille.

Remy “Foreshadows” Dug the Dog from Up

In a scene where Remy the rat is sneaking around, he ends up getting freaked out by a shadow that looks a lot like Dug the dog from Up, which had not even been released at that point.

Pocahontas Is the Only Heroine Who’s Based on Historical Events

Believe it or not, but Pocahontas is practically the only Disney heroine who was actually based on a real historical figure. The real Pocahontas was a Native American woman from the Powhatan people, who was captured by Colonists in 1613.

Pocahontas Is the Only Heroine Who’s Based on Historical Events

She was forced to convert to Christianity and got married and had a child in the subsequent years. Some dispute though that Mulan was also a real person. However, others would argue that she was merely a character in an old Chinese poem.

Ariel and Belle Are in Enchanted?

Enchanted might not be a full-on animated movie in the strictest sense of the word. However, it does have an interesting connection to animated classics of yesteryear. Specifically, it features two of Disney’s most iconic princesses – well, the actresses who played them.

Ariel and Belle Are in Enchanted?

Jodi Benson, who was the voice for Ariel from The Little Mermaid, and Paige O’Hara, who voiced Belle in Beauty in the Beast, both have cameos in the 2007 movie, playing a secretary and a soap opera character respectively.

The Dirty Reference in the Rescuers

There have been a handful of instances where Disney films have provided cheeky jokes or easter eggs that are, let’s put it this way, more adult-oriented. One of the most explicit details that many overlooked came in the film The Rescuers.

The Dirty Reference in The Rescuers

Blink and you’ll miss what appears to be a topless woman standing by a window which Miss Bianca and Bernard fly past. Amazingly, Disney decided to take back 3.4 million videos after receiving numerous complaints from shocked families.

Lilo and Stitch Are Obsessed With Elvis

Some Disney movies have the most random pop culture references in them and Lilo and Stitch is a good example. While the King was famous for having songs in his movies, the popular animated movie features many of his tunes.

Lilo and Stitch Are Obsessed With Elvis

Ironically, Elvis’s movies were rarely well-received by critics, while Lilo and Stitch was nominated for an Academy Award for Best Animated Feature Film back in 2002. Not to mention that Stitch dressed up as Elvis in the movie!

False Teeth Helped Created the Witch’s Voice in Snow White

Disney has always been creative when it comes to creating sound effects for its movies. And sometimes, the actors in those movies bring their own creativity to the table, revolutionizing the way we think of that character.

False Teeth Helped Created the Witch’s Voice in Snow White

In Snow White and the Seven Dwarfs, actress Lucille La Verne had an amazing idea for her role as the Queen/Witch. She removed her false teeth before reading her lines, which helped pave the way for that iconic, evil voice.

A Hyena Researcher Sued Disney

Animated films aren’t always the best place to learn about animals. In fact, these cartoon portrayals can sometimes have negative consequences for some species like the spotted hyena.

A Hyena Researcher Sued Disney

In the 1994 animated film The Lion King, the film features three spotted hyenas as evil henchmen for the film’s villain, Scar. One hyena biologist was so offended by this inaccurate portrayal that they sued the movie studio for defamation of character. In reality, hyenas are highly intelligent and adaptive apex predators.

There Are 11 Sassy Disney Horse Sidekicks

If you have watched enough Disney movies, you will probably see some recurring patterns over the course of time. These include characters that seem similar, like all of the Disney princesses.

There Are 11 Sassy Disney Horse Sidekicks

But it seems like there is a specific kind of species that appears in many of the films too – and they all seem to behave in a similar way. Many of the heroes/heroines have horse sidekicks that act pretty sassy. These 11 horses are Maximus, Pegasus, Angus, Phillipe, Samson, Major, Sitron, Bullseye, Khan, Achilles and Buck.

Pumbaa’s Gas Passing Makes Animation History

Though passing gas is a normal bodily function, it was never captured on screen until Disney’s 1994 film, The Lion King. Pumbaa, a warthog, suffers from occasional bouts of flatulence much to the dismay of the animals around him.

Pumbaa’s Gas Passing Makes Animation History

Pumbaa’s gassiness was not only an endearing and funny character trait, but it was the first time a character passed gas in a Disney film. Perhaps the problem wasn’t Pumbaa’s smell, but the fact that he was hanging around animals with extremely sensitive olfactory glands (a meerkat and a lion).

The Luxo Ball Appears a Lot

While most of these interesting facts are dedicated to a specific Disney animated feature, this one applies to quite a few of them, especially Pixar movies. Fans are bound to remember the classic “Luxo Ball,” you know, that yellow ball that Buzz Lightyear bounced from.

The Luxo Ball Appears a Lot

However, that very same ball has made numerous other appearances in a variety of other Pixar features. These include the links of Monsters, Inc., Finding Nemo, and Cars, to name a few.

Jackie Chan’s Surprising Disney Roles

Most Americans know Jackie Chan for his stunt work in various action films, but the actor also has a musical side which he has shown off in various Disney films.

Jackie Chan’s Surprising Disney Roles

Chan is actually an operatically trained vocalist and has produced more than 20 albums in Cantonese, Mandarin, and Taiwanese. Not only did he play Captain Li Shang in the Chinese version of the 1998 film Mulan, but he also recorded a version of the film’s song, “I’ll Make a Man Out of You” in Cantonese and Mandarin.

Pocahontas’ Sidekick Was Almost a Turkey

It’s no surprise that animators would consider putting a turkey in the 1995 animated film Pocahontas. Turkeys are commonly found in the Virginia area where the movie is supposed to have taken place. Initially, a turkey named Redfeather was the sidekick of the Native American princess.

Pocahontas’ Sidekick Was Almost a Turkey

Unfortunately, after the actor voicing Redfeather passed away, a decision was made to replace the feathered friend with another common North American animal – a raccoon named Meeko. Meeko proved to be a great fit due to his dexterity and hilarious interactions with Governor Ratcliffe’s pug.

Tinker Bell’s Real-Life Inspiration

When the fairy character of Tinker Bell first graced movie screens in the 1953 animated version of Peter Pan, audience members were delighted by her adorable antics and appearance. It turns out that behind the pixie dust was a real woman – actress Margaret Kerry.

Tinker Bell’s Real-Life Inspiration

Animators studied Kerry in order to capture her movements for the film’s action scenes. Kerry even reenacted several of the film’s scenes using large props, such as getting stuck in a keyhole or posing near a pair of scissors.

The Hunchback of Notre Dame’s French Connection

Although many animated films often take place in far-flung destinations, they are usually created in a single location. In creating the 1996 animated film, The Hunchback of Notre Dame, Disney wanted to make sure they were portraying the city of Paris as realistically as possible.

The Hunchback of Notre Dame’s French Connection

Disney outsourced about 20% of the film’s creation to a French-based animation studio. Filmmakers also flew to the French city in order to accurately capture the city’s architecture and history, they were even led through a private tour of the famous Notre-Dame cathedral.

The Lion King Scene That Took Years to Make

When people think about the animated film The Lion King, one scene typically comes to mind – the stampede scene. In this emotional scene, a young Simba comes across his now trampled father. While the scene was about two-and-a-half minutes long, it actually took close to three years to animate.

The Lion King Scene That Took Years to Make

Animators used a combination of traditional hand-drawn animation and computer effects to create the scene. They also studied the herd behavior of actual wildebeests and traveled across the actual African savannah to realistically capture the look of that landscape.

Disney Created an Entirely New Language

In Disney’s 2001 film Atlantis: The Lost Empire, filmmakers did not just want to explore the myth of an ancient underwater city, they wanted to create an entirely new language for the residents of Atlantis to speak.

Disney Created an Entirely New Language

Known as Atlantean, the language was created by American linguist Marc Okrand, known for his work in developing the Klingon language of the Star Trek series. Okrand created about 1,000 words that were used throughout the film.

The Secret Behind Tarzan’s Tree “Surfing”

Having grown up in the jungle, it’s no surprise that Tarzan would feel more comfortable climbing trees and swinging on vines than walking on the ground.

The Secret Behind Tarzan’s Tree “Surfing”

When Tarzan’s animator, Glen Keane, was creating one of the animated film’s more memorable scenes, he looked to professional skateboarder Tony Hawk to perfect his tree “surfing” scene. Keane also looked at his own son’s surfing and extreme sports skills in order to create the scene.

Lilo & Stitch’s Creepy Movie Connection

Lilo & Stitch is a story about an alien that becomes part of a young Hawaiian girl’s family. It’s hard to imagine that the same actress who voiced the sassy Lilo Pelekai could also be the voice behind Samara in the horror movie, The Ring.

Lilo & Stitch’s Creepy Movie Connection

Despite being extremely different, both characters were voiced by young actress Daveigh Chase. For most fans of the Disney animated film, it may come as a surprise to know that Chase played both adorable and nightmare-inducing characters.

Casting Hades Was a Greek Drama

It can be difficult to imagine anyone other than James Woods as the voice for Hades, lord of the underworld in Disney’s 1997 animated film, Hercules. Yet before Woods was cast, filmmakers had their eye on another leading man – Jack Nicholson.

Casting Hades Was a Greek Drama

Unfortunately for the studio, Nicholson’s salary expectations were far higher than they were prepared to offer, and the actor decided to pass. Animators were able to incorporate Woods’ trademark sneer and fast pace of speaking into the new and final character on screen.

Tim Burton Was the Real Nightmare on Set

Most fans of The Nightmare Before Christmas remember the film’s ending in which the threads holding Oogie Boogie together are unraveled, resulting in his demise. Director Henry Selick originally wanted a different ending in which Oogie Boogie was revealed as Sally’s (the protagonist’s love interest) father – much to the dismay of Tim Burton.

Tim Burton Was the Real Nightmare on Set

The two clashed, and Burton even kicked a hole in the wall out of anger. To be fair, Burton had been planning the film for years before production and was quite passionate about the original storyline.

Changing Voices in The Sword in the Stone

Going through the physical changes of puberty is never enjoyable, especially for young actors. When teenage actor Rickie Sorensen was cast in the animated retelling of the story of King Arthur, Disney’s Sword in the Stone, he soon realized his voice was changing.

Changing Voices in The Sword in the Stone

Luckily, the director of the film Wolfgang Reitherman had two sons that were a similar age to Sorensen. The director’s improvisation was able to ensure that the film’s production continued, with one small detail – the character’s voice was noticeably different in various scenes and parts of the film.

The Six Planets in Hercules

In the Greek mythology-themed film Hercules, The Fates are able to look into the past, present, and future. In one scene, they describe an event in which the planets will align, allowing a prophecy to unfold.

The Six Planets in Hercules

Viewers will notice, however, that only six planets are shown in the animated scene. The reason behind this is that historically, the ancient Greeks would have only been able to see six, not eight planets in the night sky. Those six would have been Mercury, Mars, Jupiter, Venus, Saturn, and Earth.

Beyoncé’s Ego Cost Her a Role

Being an international pop icon can result in stars feeling like auditioning for a role is unnecessary. When production began for Disney’s The Princess and the Frog, the pop star simply assumed that the role of the main character would just be given to her.

Beyoncé’s Ego Cost Her a Role

Turns out that ‘Queen Bey’ was wrong. She, and other well-known stars like Alicia Keys, still had to audition for the role of Tiana. Thankfully, Beyoncé’s Dreamgirls co-star Anika Noni Rose did audition – resulting in her landing the much-coveted role.

The London Location That Made History

Many Disney fans love the 1961 animated film One Hundred and One Dalmatians for its heartwarming story and adorable canine characters. The film made Disney history as the first animated film to take place in a specific, and contemporary, setting.

The London Location That Made History

Before One Hundred and One Dalmatians, most Disney films were set in general geographical regions or were fairy tales that took place in fictional settings. The film’s London location was a unique change that would set the stage for future story-specific settings.

The Real Lizard Behind Tangled’s Pascal

Though his character never speaks, Pascal is one of the most loved characters in the animated Disney film Tangled. In the film, Pascal is Rapunzel’s best friend. Fans of the film loved the sassy chameleon and his adorably expressive eyes.

The Real Lizard Behind Tangled’s Pascal

Filmmakers knew early on that they wanted the princess to have a less-traditional animal sidekick and chose a lizard. Coincidently, one of the film’s animators had a pet chameleon named Pascal. The real Pascal actually became a father during filming, and his offspring are listed in the film’s ending credits!

Tramp Was Actually a Girl

While Lady and the Tramp has many memorable characters and scenes, few people know that Tramp was inspired by a real dog.

Tramp Was Actually a Girl

The character of Tramp was inspired by a real stray dog found by one of the film’s story artists. After a long chase, artist Erdman Penner found the charismatic stray at the local pound where she was about to be put to sleep. Luckily, Penner intervened and adopted her. The dog ended up being one of the main live models for the film’s animators.

Lilo & Stitch’s Surprise Original Setting

When storyboard artist Chris Sanders first developed the idea of Stitch, he envisioned the storyline taking place in a remote location. He initially considered Kansas before deciding on the Hawaiian island of Kaua’i.

Lilo & Stitch’s Surprise Original Setting

Not only did the lush island landscape influence the animation process and color palette, but Sanders also learned about the Hawaiian cultural concept of ohana – a belief that family can extend past actual relatives and include friends as well. As most fans of the film know, ohana becomes a central plot point and theme throughout the movie.

The Jungle Book Was Far Darker

Most people associate the 1967 animated film, The Jungle Book, with humorous characters and memorable songs like “The Bare Necessities”. The actual story that inspired the film was far darker than what was shown in the Disney version.

The Jungle Book Was Far Darker

The film is based on the Rudyard Kipling book of the same name. Kipling’s collection of stories often touched on heavier themes such as abandonment, law, freedom, and death. The film’s original story artist, Bill Peet, wanted to stick to the original book’s darker themes but was prevented by Walt Disney himself.

The Inspiration Behind Maleficent

One of Disney’s most memorable villains is Maleficent. While the “Mistress of All Evil” is based on various classic fairytale characters, her onscreen appearance was distinctly unique compared to previous interpretations of evil female characters.

The Inspiration Behind Maleficent

Since the 1959 release of the animated film, Sleeping Beauty, rumors circulated that the evil fairy was heavily influenced by an actress named Maila Nurmi. Nurmi was known for her tight-fitting gowns and glamorous gothic persona Vampira. In 2014, diary entries written by Nurmi confirmed that she indeed was a model for the animated villain.

The Avengers Director Created Toy Story’s Rex

There was a time when filmmaker Joss Whedon wasn’t directing superhero blockbusters such as The Avengers and DC’s Justice League. The man responsible for Buffy the Vampire Slayer was at one point one of the creative figures behind Pixar’s very first big hit, Toy Story.

The Avengers Director Created Toy Story’s Rex

In fact, Whedon had direct input in creating one of the most memorable characters of the movie. Rex the nervous dinosaur was created by the same person who directed Age of Ultron!

The CEO Who Inspired Ratigan

Disney’s The Great Mouse Detective was an animated take on the classic tale of Sherlock Holmes, featuring mice and rats in Victorian-era London. While creating the characters, animators looked to old photographs and paintings of Londoners in the 1800s.

The CEO Who Inspired Ratigan

When it came to creating the film’s villain, Ratigan, they looked to former Disney CEO, Ron Miller. Like Ratigan, Miller had a large and formidable frame, Miller stood at 6’6″ and was a former professional football player. Considering how evil this villain was, we hope that’s where the similarities ended.

Finding Nemo Pays Homage to Jaws

The idea of a vegetarian shark is pretty funny, to say the very least. And yet, there is one in the classic Disney movie Finding Nemo. His name is Bruce and he is very friendly, despite looking absolutely terrifying. But there is a good reason why he is called Bruce.

Finding Nemo Pays Homage to Jaws

It turns out that he was named after the animatronic shark that was used to film the classic shark movie Jaws. Of course, that shark was not vegetarian.

Mike Wazowski Is Billy Crystal’s Favorite Role

Billy Crystal has undoubtedly starred in some unforgettable movies, including When Harry Met Sally. But the seasoned actor’s favorite role came in Disney’s Monsters, Inc., where he played one of the main characters Mike Wazowski.

Mike Wazowski Is Billy Crystal’s Favorite Role

It turns out that Crystal related a lot to the green, one-eyed monster. He could totally understand this “little guy in a big man’s world.” Moreover, he recited his lines in the same room as co-star John Goodman, which made it feel so much more real.

Is Disney Ageist?

A study conducted by Brigham Young University revealed that a staggering 22% of Disney villains are either 55 years old or older. Moreover, about 42% of Disney’s older characters are generally portrayed pretty negatively.

Is Disney Ageist?

As a result, many children’s views on the elderly have been distorted by the stereotypes reinforced by these movies. However, that is not to say that all of Disney’s older characters are bad people. Take Up, for example. The hero of that film is an elderly man!

Mickey and Minnie Mouse Were Married in Real Life

They say that life imitates art and that is exactly what happened as far as Mickey and Minnie Mouse were concerned. For a staggering 32 years, voice actors Wayne Allwine and Russi Taylor lent their voices to the iconic Disney characters.

Mickey and Minnie Mouse Were Married in Real Life

Do you know what’s even cooler though? The two stars ended up bonding so much from the roles that they fell in love, tied the knot, and were happily married for almost two decades.